Ključna tema u projektu HERO je stambeno zbrinjavanje
Stambeno zbrinjavanje za našu HERO inicijativu podrazumijeva proces društvenog uključivanja osoba s iskustvom ozbiljnih duševnih poteškoća koji utječu značajno na različite aspekte funkcioniranja. Stambeno zbrinjavanje više je od potpore stanovanju: vidimo ga kao sustav različitih društvenih sadržaja unutar mreže ljudskih odnosa u sigurnom susjedstvu.
HERO je transnacionalni projekt pokrenut sa svrhom pružanja:
-
Ažuriranih, točnih, interdisciplinarnih informacija prikladnih za sve sugovornike, radi upotrebe kod dionika uključenih u različite etape stambenog zbrinjavanja;
-
Fleksibilnog edukacijskog modela za stambeno zbrinjavanje, namijenjenog lokalnim zajednicama, razvijenog uz pomoć osoba s iskustvom u stambenom zbrinjavanju osoba narušenog mentalnog zdravlja, bilo direktnim, bilo posrednim.
HERO se fokusira na educiranje pripadnika civilnog društva, stručnjaka iz medicine i pomagačkih profesija, volontera te odraslih osoba s iskustvom teških duševnih poteškoća.
Cilj projekta dionici su u lokalnim zajednicama u kojima postoje ili se planiraju inicijative stambenog zbrinjavanja: civilno društvo, volonteri, stručnjaci, korisnici i njihove obitelji. Metodologija razvoja projektnih aktivnosti temelji se na konceptima društvene koprodukcije, osnaživanja i oporavka.
Stručnjaci iz šest organizacija koje djeluju u pet zemalja EU (Hrvatska, Italija, Velika Britanija, Grčka, Belgija) dio su ovog transnacionalnog partnerstva koje koordinira udruženje ASL ROMA 2 iz Italije. Hrvatsku u projektu predstavlja interdisciplinarni tim sa Zavoda za socijalnu psihijatriju Klinike za psihijatriju Vrapče, predvođen prof.dr.sc. Slađanom Štrkalj Ivezić. Partnerstvo ima dugo iskustvo s modernom zaštitom mentalnog zdravlja, deinstitucionalizacijom te programima društvenog uključivanja osoba s iskustvom težih duševnih smetnji, kao i veliki interes za dijeljenje najboljih politika, metodologije edukacije te najboljih iskustava iz prakse stambenog zbrinjavanja, kako bi se izvrsnost podignula na razinu EU. Partnerstvo jenastalo u skladu s Europskim akcijskim planom za mentalno zdravlje za period 2013.-2020., te povezano s uključivanjem navedenih politika na nacionalnoj razini.
Iskustva iz svake od država dragocjeni su elementi za suočavanje na transnacionalnoj razini, ona će osigurati jaku europsku dodatnu vrijednost rezultatima projekta. Slični problemi i ciljevi daju partnerstvu zamah za zajednički pomak prema kvaliteti i inkluziji na EU razini. Različita iskustva povećat će područja za implementacije inovativnih rješenja.
Svaka od šest organizacija ima različito gledište: u nekima je snažno zastupljen civilni sektor, a u drugima, poput hrvatskog partnera, medicinski su profesionalci i drugi obrazovani pomagači. U nekima postoji povezanost s privatnim sektorom, u drugima s javnim. U nekim državama je naglasak na nužnim promjenama u zdravstvenom sektoru, u drugim u sektoru socijalne skrbi. HERO ima svrhu integrirati ta gledišta u europsku ravan.
Prvi transnacionalni sastanak bio je u Ateni. Partneri su se tamo bolje upoznali, predstavili rad organizacija iz kojih dolaze i situaciju sa stambenim zbrinjavanjem u zemlji iz koje dolaze. Izmijenili su gledišta o pitanjima zaštite mentalnog zdravlja. Od samog početka osjetilo se prijateljsko radno okruženje i želja za suradnjom. Uvodno predavanje otvoreno je uz pisma dobrodošlice i podrške temi projekta koje su projektnom timu uputili Kostadinka Kuneva, članica Europskog parlamenta i članica Odbora za zapošljavanje i društvene poslove, te dopredsjednica Međuskupine za invalidnost; te Tomas Zdechovsky, član Europskog parlamenta iz Češke. Podršku sastanku dao je ured Europskog parlamenta u Grčkoj.
Kao što je bilo i planirano, tijekom uvodnog izlaganja predstavili su se i neke od osoba s duševnim smetnjama iz različitih socijalnih programa. Bilo je to vrlo interesantno, budući da su se sudionici sastanka mogli susresti s grčkim iskustvima sa stambenim zbrinjavanjem. Temi stambenog zbrinjavanja potom se pristupilo u široj i duljoj diskusiji. Tijekom sastanka sudionici su posjetili specijalizirani dnevni centar za socijalni dijalog, i tako još jednim primjerom s terena obogatili diskusiju.
Rad još traje. Prošlog rujna članovi tima započeli su odabir i recenziranje 65 međunarodnih znanstvenih i stručnih radova, a u mjesecima koji slijedi započet će s intervjuiranjemotprilike 540 dionika u fokus skupinama. Obadvije aktivnosti poslužit će u nastanku e-priručnika s osnovnim pokazateljima kvalitete stambenog zbrinjavanja, prvog koraka trogodišnjeg europskog projekta HERO.
For more information:
|